Βράβευση Μαθητών του 7ου Πειραματικού Γυμνασίου Τρικάλων στο Μαθηματικό Διαγωνισμό «Πυθαγόρας»

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές του 7ου Πειραματικού Γυμνασίου Τρικάλων, Διονύσιο-Σταύρο Πέρρη, μαθητή της Α΄ τάξης και Αθανάσιο Καραγεώργο, μαθητή της Γ΄ τάξης, για τη συμμετοχή και βράβευσή τους στο Μαθηματικό Διαγωνισμό «Πυθαγόρας», ο οποίος διοργανώθηκε από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία.

Ο διαγωνισμός αυτός, κατά κύριο λόγο, δεν ελέγχει τη σχολική επίδοση ή τις γνώσεις των μαθητών/τριών αλλά την ικανότητά τους να σκέφτονται με εφόδιο τη μαθηματική γνώση. Βασικοί στόχοι είναι οι μαθητές/τριες:

• να αναπτύξουν την κριτική τους ικανότητα και σκέψη
  • να αναγνωρίσουν τη σημασία των Μαθηματικών στην καθημερινή πραγματικότητα.

Ευχόμαστε στους μαθητές μας καλή πρόοδο. Είθε η βράβευσή τους να αποτελέσει το εφαλτήριο ενός επιτυχημένου ταξιδιού στη μάθηση.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων/Διδασκουσών