nZEB Roadshow Trikala – Hμερίδα Παθητικών Κτιρίων

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων που διοργάνωσε το Ελληνικό Ινστιτούτο Παθητικού Κτιρίου (ΕΙΠΑΚ) σε συνεργασία με το Δήμο Τρικκαίων, ομάδα επιστημόνων επισκέφθηκε το 7ο Πειραματικό Γυμνάσιο Τρικάλων για να ενημερώσει τους μαθητές και τις μαθήτριες σχετικά με το Παθητικό Κτίριο και την εξοικονόμηση ενέργειας.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, έγινε παρουσίαση των πλεονεκτημάτων των κτιρίων μηδενικής ενεργειακής κατανάλωσης τόσο για το περιβάλλον όσο και τους χρήστες αυτών.

Τα Παθητικά Κτίρια δε διαφέρουν εξωτερικά από τα συμβατικά. Εσωτερικά, όμως, συνδυάζουν υψηλού επιπέδου θερμική άνεση, άριστης ποιότητας εσωτερική ατμόσφαιρα και πολύ χαμηλή ενεργειακή κατανάλωση (έως και 90% λιγότερη).

Τα ΠΚ βασίζονται σε εξαιρετικά απλούς κανόνες της θερμοδυναμικής που εφαρμόζονται στην καθημερινότητα από όλους τους πολίτες. Τούτο επιτυγχάνεται με 5 βασικές αρχές που διέπουν το πρότυπο του ΠΚ:

• θερμομόνωση Κελύφους
  • καλά κουφώματα
  • υψηλό επίπεδο αεροστεγανότητας
  • εξάλειψη θερμογεφυρών
  • μηχανικός αερισμός με ανάκτηση θερμότητας

Στο τέλος της ημερίδας, οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήματα και να παίξουν ένα παιχνίδι γνώσεων (kahoot) για να ελεγχθεί το επίπεδο των γνώσεων που αποκόμισαν με ευχάριστο και δημιουργικό τρόπο.

Υπεύθυνοι της δράσης ήταν οι εκπαιδευτικοί Κουράκου Γεωργία, ΠΕ06, Καλλιάρας Κωνσταντίνος, ΠΕ 86 και Μιχαήλ Βασιλική, ΠΕ80.