Real science

Τη Δευτέρα 17 και Τρίτη  18 Ιανουαρίου 2022 πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας δύο δράσεις “Real Science”. Πρόκειται για μία εκπαιδευτική πλατφόρμα στην οποία καθηγητές όλων των ειδικοτήτων  μπορούν να αναζητήσουν και να βρουν επιστήμονες της ειδικότητάς τους  οι οποίοι εθελοντικά ως προσκεκλημένοι στην τάξη τους, προωθούν τη γνωριμία με τις επιστήμες, την έρευνα και τον επαγγελματικό προσανατολισμό των μαθητών/τριών.

Τη δράση είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές του ομίλου “RAP project-Robotics, Animation, Programming” καθώς και οι μαθητές του Γ1 τμήματος στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής. Στον όμιλο, προσκεκλημένοι ήταν η κα Μπούσια Αλεξάνδρα, (καθηγήτρια στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών καθώς και στο Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας) και ο κος Αμανατίδης Νίκος (συντονιστής εκπαιδευτικού έργου της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και εκπαιδευτής ενηλίκων καθώς και εκπαιδευτικών στις Νέες Τεχνολογίες) , ενώ την επόμενη μέρα μίλησε στα παιδιά και απάντησε σε ερωτήσεις τους η κα Μπούσια. Τους ευχαριστούμε πολύ για την διαδικτυακή τους παρουσία στην τάξη μας.