Περιβαλλοντικό Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα: «Ανακύκλωση Ηλεκτρικών/ Ηλεκτρονικών Συσκευών και Λαμπτήρων»

Στις 10 & 13 Μαΐου 2022 μαθητές σχεδόν όλων των τάξεων του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το ενημερωτικό Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Ανακύκλωση Ηλεκτρικών/Ηλεκτρονικών Συσκευών και Λαμπτήρων», που υλοποιείται από την «Οικολογική Εταιρεία Ανακύκλωσης» για λογαριασμό του Συλλογικού Συστήματος ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΥΣΚΕΥΩΝ Α.Ε.

Οι μαθητές που συμμετείχαν, παρακολούθησαν σχετικό οπτικοακουστικό υλικό, που τους παρουσίασε η Περιβαλλοντολόγος κα Άντα Κωστακοπούλου, απάντησαν και έθεσαν ερωτήματα και εξέφρασαν την άποψή τους για θέματα που αφορούσαν την ανακύκλωση και την εναλλακτική διαχείριση των συγκεκριμένων απορριμμάτων ώστε τα ποσοστά των επικίνδυνων υλικών που καταλήγουν στο περιβάλλον να μειωθούν σημαντικά.

Στόχος αυτής της περιβαλλοντικής παρουσίασης ήταν οι μαθητές/τριες να αποκτήσουν γνώσεις και ευαισθησίες, να αναπτύξουν στάση ζωής ώστε να ανακυκλώνουν σωστά τις ηλεκτρικές/ ηλεκτρονικές συσκευές και τις λάμπες και να συνειδητοποιήσουν ότι συμμετέχοντας συνειδητά και σωστά στην ανακύκλωσή τους βοηθάμε σημαντικά στην προστασία του περιβάλλοντος.

Τη δράση υλοποίησε η κα Νεκταρία Κορκακάκη, ΠΕ07, με τη συνδρομή της κας Βασιλικής Μιχαήλ, ΠΕ80.